Adana Portakal Çiçeği Karnavalı 10. Yıl Özel Fotoğraf ve Video Yarışması  

Yarışmanın Konusu: Adana Portakal Çiçeği Karnavalı için “Karnaval 10 Yaşında” teması ile çekeceğiniz fotoğraflarınızı ve videolarınızı bekliyoruz.  

Yarışmanın Amacı: Karnavalın 10. Yılına özel bir albüm oluşturmak.  

Düzenleyici Kurum: Adana Portakal Çiçeği Karnavalı Organizasyon Komitesi   

Yarışma Bölümleri:  

Yarışma, fotoğraf ve video olmak üzere 2 kategoride açılmıştır.   

Yarışma Takvimi:   

Yarışmanın Başlama Tarihi: 23.03.2022  

Son Katılım Tarihi: 22.04.2022   

Sonuçların Açıklanması: 30.04.2022  

Fotoğraf Sayısı ve Katılım Şekli:  

Katılımcı, en fazla 5 eser ile yarışmaya katılabilecektir. Yarışma sayfasında ilgili alanda aşağıda belirtilen teknik özelliklere uygun fotoğraflar, katılımcı tarafından kolaylıkla yüklenebilmektedir.   

Fotoğrafların Teknik Özellikleri:  

Fotoğraflar, en fazla 10 mb boyutunda, 150-300 dpi ve jpg veya png formatında olmalı, yarışmaya gönderilen fotoğraflar, ham halleri ile birlikte EXIF verileri muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulmalıdır. Teknik özelliklere uygun olmayan fotoğraflar yarışma dışı bırakılacaktır.  

Video Sayısı ve Katılım Şekli:  

Katılımcı, en fazla 5 eser ile yarışmaya katılabilecektir. Videolar 1 dakikalık montajlı videolar olmalıdır ve ham halleri komite tarafından istenmesi halinde ayrıca gönderilebilecek şekilde muhafaza edilmelidir. Katılımcı, istediği bir video platformuna (Youtube, Dailymotion, Vimeo, İzlesene, Twitch vb) katılmak istediği eseri yükleyip, linkini yarışma başvuru alanına kopyalayarak yarışmaya katılabilecektir.   

Videoların Teknik Özellikleri:  

Yarışmaya katılacağınız video materyalde kaynak dosya 1920*1080 ya da 4K mpg4 formatında olmalı ve ham videolar maksimum 10 dakika uzunluğunda olmalıdır. Teknik özelliklere uygun olmayan videolar yarışma dışı bırakılacaktır.  

Yarışmanın Kural İhlalleri:  

  • Keskinlik, kontrast, kroplama, saturasyon gibi basit müdahalelerin dışında tamamen bilgisayar yazılımları ile oluşturulmuş, dijital filtreler kullanılmış veya olmayan bir nesne/objenin eklendiği, olan bir nesnenin çıkartıldığı fotoğraflar kabul edilmeyecektir. Fotoğrafta yapılacak müdahale belgesel özelliğini bozmamalıdır.   

  • Daha önce ya da bu yarışmayla eş zamanlı yapılan bir yarışmada ödül ve sergileme almış fotoğraflar ve video filmler ile bu fotoğrafların ve video filmlerin kadraj ve montaj farklılığı içeren görüntüleri yarışmaya katılamaz.   

  • Fotoğrafın veya videonun, bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanda yapılan herhangi bir yarışmada ödül ve sergileme almamış, güncel ve 10. Portakal Çiçeği Karnavalı sırasında (23-27 Mart 2022 tarihleri arasında) çekilmiş olması gerekmektedir.   

  • Fotoğrafın ve video filmin yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Birden fazla fotoğrafın veya filmin montajıyla oluşturulan fotoğraflar veya filmler, fotoğrafın veya videonun orijinalinde olmayan herhangi bir objenin eklendiği veya var olan objelerden herhangi birisinin çıkarıldığı fotoğraflar veya filmler ile katılım kural ihlali sayılır.  

  • Katılımcı, internet sitesine yarışma için yüklediği fotoğrafların ve video filmlerin tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.   

  • Gönderilen fotoğrafların ve video filmlerin tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin tamamen ya da kısmen kullanılması kural ihlali sayılır.   

  • Yarışmaya gönderdiği fotoğraf veya video film üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılır.   

  • Kural ihlali tespit edilen katılımcılardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül yeri boş bırakılır. Ödül verilmişse, ödül sahibinin ödülü iade etmesi gerekir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara ise talep hakkı doğurmaz.  

Yarışma Sonuçlarının Değerlendirilmesi ve Duyurusu:  

Yarışma sonuçları www.nisandaadanada.com adresinden duyurulacaktır. Dereceye giren katılımcılara ödülleri düzenlenecek ve takdim edilecektir. Katılımcıların sunduğu eserlere layık görülen sıra Seçici Kurul’un takdiri ile belirlenecektir. Seçici Kurul tarafından dereceye layık bir eser bulunmadığı takdirde bu sıra boş bırakılacaktır.    

 

Organizasyon Komitesi: Nisan'da Adana'da Turizm Kültür Sanat Derneği 

İLETİŞİM- Yarışma Sekreteryası:  

Telefon: 0 216 318 03 19